Ekorodzice

Najczęstsze wady stóp u dzieci i dorosłych

Autor: wrzoch 2019.12.27, 21:10

Na wady stóp narażone są różne grupy, między innymi sportowcy, kobiety chodzące w butach na wysokich obcasach oraz osoby otyłe, często przebywające w pozycji stojącej oraz cierpiące na schorzenia mięśni. Które wady stóp najczęściej dotykają osoby dorosłe, a które dzieci?

Wady stóp u dzieci 

Wśród dzieci wady stóp najczęściej rozwijają się w następstwie dużych dysproporcji pomiędzy wytrzymałością mięśni i aparatu więzadłowo-torebkowego a ich obciążeniem. Najczęściej występujące wady stóp u najmłodszych to:

  • Płaskostopie - stopniowe obniżanie się podłużnego sklepienia stopy na skutek niewydolności aparatu więzadłowo-mięśniowego.
  • Stopa płasko-koślawa - skręcenie pięty na zewnątrz i oparcie jej na krawędzi wewnętrznej.
  • Stopa szpotawa - skręcenie pięty do wewnątrz i oparcie jej na krawędzi zewnętrznej.
  • Stopa wydrążona - nadmierne wysklepienie stopy na jej środkowym odcinku, czego skutkiem jest skrócenie stopy i jej zwężenie na podbiciu.

Rozpoznanie i leczenie wad stóp u dzieci

Niepokój rodziców powinien wzbudzić nieprawidłowy chód dziecka oraz jego niechęć do aktywności fizycznej. W rozpoznaniu wady stopy pomagają też badania:

  • pomiary antropologiczne – na podstawie badania klinicznego,
  • pomiary plantokonturograficzne, pedobarograficzne,
  • zdjęcie radiologiczne. 

Metoda leczenia jest dobrana adekwatnie do wieku pacjenta i  zaawansowania choroby. Niekiedy wystarczą ćwiczenia korekcyjne, innym razem specjalne wkładki lub obuwie ortopedyczne, choć przy zaawansowanym zniekształceniu stopy konieczna jest operacja. 

Haluksy - najpowszechniejsze schorzenie stóp wśród dorosłych

Pośród dorosłych cierpiących na wady stóp, największe grono ma problem z haluksami. Paluch koślawy, jak potocznie określa się to schorzenie, to zespół zniekształceń przodostopia, który polega na zmianie ustawienia największego palca stopy w taki sposób, że paluch odchyla się w stronę pozostałych palców. Szacuje się, że na haluksy cierpi nawet 10% populacji, głównie kobiet, których paluch koślawy dotyka 10-krotnie częściej niż mężczyzn. 

Objawy haluksa 

Paluch koślawy jest dolegliwością, która skutecznie utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Pośród objawów haluksów jest nie tylko ból palucha i deformacja stopy. Inne objawy to:

  • zaczerwienienie skóry,
  • widoczny obrzęk,
  • trudności z chodzeniem (w zaawansowanym stadium choroby),
  • problemy z poruszaniem paluchem,
  • odciski.

Pierwszym objawem, który powinien skłonić pacjenta to kontaktu z lekarzem, jest stopniowe odchylanie dużego palca.

Jak leczyć haluksy?

Forma leczenia haluksów jest zależna od stopnia zaawansowania choroby, a co za tym idzie nasilenia dolegliwości, jak również wieku czy aktywności fizycznej. W początkowych stadiach choroby stosuje się leczenie nieoperacyjne, polegające na zmianie obuwia, stosowaniu specjalnych wkładek z miękkimi poduszeczkami, noszeniu międzypalcowego separatora na haluksy (kliny lub przekładki) czy aparatu korekcyjnego. Postępowanie to według danych naukowych nie leczy schorzenia.

W zaawansowanym stadium konieczna jest operacja haluksa. Zabiegów chirurgicznych związanych z haluksami jest kilka, m.in.:

  • uwolnienie przykurczów,
  • osteotomie,
  • artrodezy (usztywnienia) stawów.

Dobór zabiegu uzależniony jest od rodzaju deformacji. Co jednak ważniejsze, operacja haluksów daje dobre i trwałe efekty. Po operacji wskazane jest natomiast specjalne obuwie, w którym pacjent powinien chodzić co najmniej przez miesiąc. W szybszym powrocie do pełni zdrowia pomaga też specjalistyczna rehabilitacja: ćwiczenia, terapia manualna i  zabiegi z zakresu fizykoterapii.


Przeczytaj także:

Wszystko, co musisz wiedzieć o niestrawności

Wszystko, co musisz wiedzieć o niestrawności

Ból brzucha u dzieci to jedno z najczęstszych dolegliwości i dotyczy nawet 10-20% młodzieży w wieku szkolnym. Może być objawem organicznych chorób układu pokarmowego lub mieć podłoże czynnościowe. Jak odróżnić bóle, znaleźć ich... więcej »
Zupy kremy – dodaj je do swojego codziennego menu

Zupy kremy – dodaj je do swojego codziennego menu

Lekkie, niskokaloryczne, kolorowe i zdrowe – zupy kremy to łatwy sposób na danie każdego dnia. Do ich przygotowania możesz użyć praktycznie każdego warzywa - mogą więc stanowić element Twojego menu przez cały rok. Dowiedz się, dlaczego... więcej »
Jak żyć w zgodzie z zegarem biologicznym?

Jak żyć w zgodzie z zegarem biologicznym?

W każdej żywej istocie od chwili narodzin znajduje się wewnętrzny zegar biologiczny, który wpływa na jej samopoczucie, sprawność umysłową i fizyczną. Dlatego tak ważne jest, abyśmy poznali jego mechanizm. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio... więcej »
Chodziki dla dzieci – jak wybrać ten najlepszy?

Chodziki dla dzieci – jak wybrać ten najlepszy?

Gdy nasze dziecko zaczyna samodzielnie siadać, zazwyczaj w niedługim czasie rozpocznie również przygodę ze wstawaniem. To dobry czas na zastanowienie się nad kupnem chodzika. To dziecięce akcesorium znane jest już od dawnych czasów. Pozwala... więcej »
Bezsenność kontra nerwica

Bezsenność kontra nerwica

Na nerwicę, zaburzenie psychiczne wywoływane przez nierozwiązane wewnętrzne konflikty i objawiające się między innymi nawracającymi bólami somatycznymi oraz atakami paniki, cierpi dziś około 8 milionów Polaków. Wiele z tych osób,... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »